5303409
601479097647
The 2024 Powerfly Sport 5 Equipped Gen 4 L WHITE PRISMATIC/PLASMA GREY PEARL is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Powerfly Sport 5 Equipped takes our do-everything electric mountain bike and ups the utility with everything you need for rugged daily commutes and singletrack exploration. It's built with sturdy parts and features a powerful Bosch motor with our user-friendly Removable Integrated Battery (RIB) system. Commute-ready accessories, like mudguards, a rear rack and front and rear lights that are powered by the e-MTB system, make this ride ready for anything.
You want an e-bike that can double as a rugged commuter and a trail-worthy hardtail mountain bike. You want a lot of capability, quality and user-friendly features that elevate your experience for better bike-fuelled adventures. You want an e-bike that can double as a rugged commuter and a trail-worthy hardtail mountain bike. You want a lot of capability, quality, and user-friendly features that elevate your experience for better bike-fueled adventures.
A durable aluminium frame that fully encases a long-range 625 Wh battery for sleek looks and protection on the trail, a Bosch Performance Line CX (250 W, 85 Nm) motor that assists up to 15.5 mph (25 km/h in Europe), a Bosch Intuvia controller, a 12-speed Shimano drivetrain and an SR Suntour suspension fork with lockout. Plus, it comes equipped with mudguards, a rear rack and front and rear lights powered by the bike's battery. A durable aluminum frame that fully encases a long-range 625Wh battery for sleek looks and protection on the trail, a Bosch Performance Line CX (250 W, 85 Nm) motor that assists up to 25 km/h, a Bosch Intu
The Powerfly Sport 5 Equipped is a do-anything SUV of a bike that's great for commuting, trail riding and rugged touring. It comes with a high-end Bosch motor, a RIB battery system and controller that is as reliable as it is easy to use, plus extras like mudguards, lights and a rack. Powerfly Sport 5 Equipped is a do-anything SUV of a bike that's great for commuting, trail riding, and rugged touring. It comes with a hig
- The Powerfly Gen 4 is built with Bosch's smart system and LED remote, so you get reliable connectivity for navigation, ride tracking and more with the eBike Flow app Powerfly Gen 4 is built with Bosch's smart system and LED remote, so you get reliable connectivity for navigation, ride
- Trek's Removable Integrated Battery (RIB) system looks great and is super user-friendly: it fully hides the battery in the frame for protection, makes it easy remove the battery without tools and lets you mount a water bottle cage Trek's Removable In
- Its Bosch motor is small, light and efficient. It feels more natural while you're pedalling, and has less drag when you're not. Its Bosch motor is small, light, and efficient. It feels more natural while you're pedaling, and has less drag when you're
- The Intuvia controller has Walk Assist and an intelligent e-MTB mode that automatically delivers the right amount of power based on your terrain The Intuvia controller has Walk Assist and an intelligent e-MTB mode that automatically delivers the righ
- It comes equipped with lights, mudguards and a rear rack so you're ready to ride right from the start It comes equipped with lights, mudguards and a rear rack so you're ready to ride right from the start
Removable Integrated Battery
RIB is a one-piece battery and cover with a built-in handle that can easily be removed and re-installed in the frame with no tools and no hassle. It's the most convenient way to remove your battery for transport, security or just easier charging.
Bosch Performance Line CX motor
The Bosch Performance Line CX sets the standard for eMTB performance with up to 85 Nm of torque and an intelligent eMTB mode with Extended Boost that automatically adjusts the amount of assist based on the terrain.
Bosch Performance Line CX motor
The Bosch Performance Line CX sets the standard for eMTB performance with up to 85 Nm of torque and an intelligent eMTB mode with Extended Boost that automatically adjusts the amount of assist based on the terrain.
Bosch LED Remote
The Bosch smart system LED remote lets you easily change assist modes, activate walk mode or turn on optional lights. The bright LEDs are easy to see in any light, and show you your battery level and assist mode at a glance.
Bosch Intuvia 100 display
The Bosch smart system Intuvia 100 display puts your ride data front and centre with a large-font high-contrast display that's easy to read in any weather. You get eBike Lock theft protection, and best of all, it's completely wireless and connects to the remote via Bluetooth.
Bosch eBike Flow app
The new eBike Flow app turns your ride into a personalised experience. Use it to customise your motor's assist behaviour, track your ride stats and integrate your data with apps like Strava and Apple Health. There's even handy features like navigation and service reminders.
| Frame | Size L, Alpha Platinum Aluminium, Removable Integrated Battery (RIB), tapered head tube, Control Freak internal routing, Motor Armour, Boost148, 12 mm thru axle |
| Fork | SR Suntour Zeron 35, air spring, tapered steerer, oversized crown, 44 mm offset, Boost110, 15 mm bolt-on thru axle, 100 mm travel SR Suntour Zeron 35, air spring, tapered steerer, oversized crown, 44mm offset, Boost |
| Wheel Size | Front 29 / Rear 29 |
| Wheels | Bontrager Kovee, double-wall, Tubeless-Ready, 28-hole, 23 mm width, Presta valve Shimano TC500 alloy, CentreLock, 110x15 mm thru axle Shimano TC500 alloy, CentreLock, 148x12 mm thru axle |
| Tyres | Bontrager LT4 Expert, reflective strip, wire bead, 60 tpi, 29x2.40" |
| Battery | Bosch PowerTube 625Wh, smart system Bosch PowerTube 625Wh, smart system |
| Charger | Bosch standard 4A, 230V, smart system |
| Display | Bosch Intuvia 100, smart system Bosch Intuvia 100, smar |
| Motor | Bosch Performance Line CX, smart system, magnesium motor body, 85 Nm Bosch Performance Line CX, smart system, magnesium motor body, 85 |
| Shifter | Shimano Deore M6100, 12-speed Shimano Deore M6100, 12 speed |
| Rear Derailleur | Shimano XT M8100, long cage |
| Crank | E*thirteen E*spec Plus, 165 mm length |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51, 12-speed |
| Chain | Shimano Deore M6100, 12-speed |
| Pedals | VP-536 nylon platform |
| Front Brake | Shimano 4-piston hydraulic disc, MT4100 lever, MT420 calliper Shimano 4-piston hydraulic disc, MT4100 lever, MT420 caliper Max brake rotor size |
| Rear Brake | Shimano 4-piston hydraulic disc, MT4100 lever, MT420 calliper Shimano 4-piston hydraulic disc, MT4100 lever, MT420 caliper Max brake rotor size |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 750 mm width |
| Grips | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| Stem | Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr light mount, 7-degree rise, 70 mm length |
| Seatpost | Bontrager alloy, 31.6 mm, 12 mm offset, 400 mm length |
| Seatpost Clamp | Bolt-on, 36.4 mm |
| Saddle | Bontrager Commuter Comp |
| Kickstand | Pletscher Comp Flex 18 |
| Weight | 24.45 kg |
| Colours | DARK PRISMATIC/TREK BLACK, WHITE PRISMATIC/PLASMA GREY PEARL |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Trek |
| Barcodes | 601479097449, 601479097562, 601479097647, 601479097661, 601479097807, 601479097821, 601479097869 |
| SKUs / Part Numbers | 5303402, 5303403, 5303404, 5303405, 5303407, 5303408, 5303409 |