R00420KH
8434446582059
The MX 20 TEAM DISC U Metallic Green Artichoke (Matt) - Yellow (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
MX 20 TEAM DISC
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, BOYS, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 20 |
| Wheel Size | Rear 20 |
| Fork | Orbea MX 20 6061 Aluminum 2024, 100x9 QR, Post Mount Disc Mount |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 8 |
| Tyres | KENDA, Kenda Booster K1277 20x2.20" 30TPI |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 20", 36H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano SL-M315 |
| Front Brake | SH, Clarks M2 Hydraulic Disc w/Kids Lever, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | UNKNOWN, Extra light 32t, 127mm, w/Chainguard |
| Chain | KMC, KMC X8 |
| Headset | VP, VP-Z104PD 1-1/8" Semi-Cartridge |
| Handlebar | ORBEA, Orbea Alu integrated cockpit 540mm |
| Seatpost | ORBEA, Alloy 27.2x250mm Offset 0 |
| Saddle | DDK, Ddk D2005 237x141mm |
| Mudguards | ORBEA |
| Colours | Mango (Gloss) - Black (Matt), Metallic Green Artichoke (Matt) - Yellow (Matt), Moondust Blue - Red (Matt |
| Sizes | U |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446582059, 8434446582387, 8434446582455 |
| SKUs / Part Numbers | R00420KH, R00420KJ, R00420KK |
| offset | 40 |
| wheelbase | 853 |
| head_angle | 68 |
| frame_reach | 310 |
| frame_stack | 404 |
| toptube_length | 426 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 345 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 257 |
| front_fork_length | 326 |
| stand_over_height | 481 |
| bottom_bracket_drop | 20 |
| bottom_bracket_height | 234 |