R01514N9
8434446641411
The ONNA 27 XS JUNIOR 50 U Black (Gloss-Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
ONNA 27 XS JUNIOR 50
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, BOYS, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 27 |
| Wheel Size | Rear 27 |
| Fork | SR Suntour XCE 28 Coil 100mm QR |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 8 |
| Tyres | KENDA, Kenda K1153 2.35" 22TPI |
| Pedals | VP |
| Wheels | MACH1, Mach1 ER20 19c |
| Shifters | MICROSHIFT, Microshift TS38 |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 22x36t, 7/8S |
| Chain | KMC, KMC X8 |
| Headset | ORBEA, 1"-1/8 Semi-Integrated |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Flat, 720mm |
| Stem | ORBEA, Alloy, 7º |
| Seatpost | ORBEA, Alloy, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | UNKNOWN, Essax Adv soft135mm for Orbea |
| Colours | Black (Gloss-Matt) , Terracotta Red (Matt) - Green (Gloss), Violet Blue - White (Gloss) |
| Sizes | U |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446641411, 8434446641428, 8434446641435 |
| SKUs / Part Numbers | R01514N9, R01514NA, R01514NB |
| offset | 42 |
| wheelbase | 1049 |
| head_angle | 68 |
| frame_reach | 365 |
| frame_stack | 582 |
| toptube_length | 526 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 430 |
| head_tube_length | 95 |
| seat_tube_length | 350 |
| front_fork_length | 498.9 |
| stand_over_height | 668 |
| bottom_bracket_drop | 45 |
| bottom_bracket_height | 312 |