R23003KX
8434446923555
The OIZ H30 S Blue Stone - Metallic Blue Stone (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
BUILT TO FLY
Oiz is an uncompromised race machine that looks as good as it rides. Modern geometry, advanced construction, and efficient suspension mean more grip, and better control, inspiring you to attack on every climb and get right off the brakes on today's most challenging tracks.
RACE READY GEOMETRY
A steep seat tube and lower stack puts you in the driving seat, in full control of your ride. The longer reach, designed around a 60-90mm stem, offers stability on the descents while maintaining a weighted front wheel for attacking on the climbs and corners.
EFFICIENT SUSPENSION
Designed from the start around 120mm of race-tuned suspension, means Oiz offers unbeatable confidence and efficiency. Attack on the climbs and drop the competition on the descents.
TUNED RIGIDITY
For a bike to have the lightning reflexes and efficiency of a true XC race bike it needs to be light and stiff.
THE MOST DIRECT SHOCK LOCKOUT ROUTING
Our patented I-line is simply the sleekest, most direct, most integrated shock lock-out on the market. The shock lockout cable take the inside line all the way to the remote lever, meaning less cable, less dirt and less friction.
HIGH POLISH ALLOY
Our high polished alloy is simply the best aluminium frame you can buy, with the bonus of that carbon-look.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size S, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 32 Float Rhythm 120 Remote Push to Lock QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 25c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 |
| Front Brake | SH, Shimano MT201 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t, Boost |
| Chain | KMC, KMC X12 |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Flat, 740mm, Sweep 9 |
| Stem | OC, OC Mountain Performance MP21, -6º |
| Seatpost | ORBEA, Alloy, 31.6mm, Setback 0 |
| Saddle | FORTUNE, Fortune QF-3091 |
| Colours | Armor Black (Matt-Gloss), Blue Stone - Metallic Blue Stone (Gloss) |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Orbea |
| Barcodes | 8434446923555, 8434446923562, 8434446923579, 8434446923586, 8434446923593, 8434446923609, 8434446923616, 8434446923623 |
| SKUs / Part Numbers | R23003KX, R23003KY, R23005KX, R23005KY, R23007KX, R23007KY, R23009KX, R23009KY |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1142 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 425 |
| frame_stack | 596 |
| toptube_length | 568 |
| seat_tube_angle | 76 |
| chainstay_length | 436 |
| head_tube_length | 90 |
| seat_tube_length | 410 |
| front_fork_length | 531 |
| stand_over_height | 729 |
| bottom_bracket_drop | 42 |
| bottom_bracket_height | 333 |