T40343RI
8434446975561
The VECTOR 15 EQ XS Metallic Infinity Green (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
VECTOR 15 EQ
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size XS, UNI, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Speed 400mm Alloy Flat mount |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 10 |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 700c, 21c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Cues SL-U6000 |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Orbea, Alloy, 42t |
| Chain | KMC, KMC eGlide |
| Headset | VP, VP-Z104PD 1-1/8" Semi-Cartridge |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Riser, 640mm |
| Stem | ORBEA, Alloy, 7º |
| Seatpost | UNKNOWN, SP 0.6, Alloy, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | FORTUNE, Fortune QF-3094 |
| Mudguards | SKS |
| Front Light | SPANNINGA |
| Rear Light | SPANNINGA |
| Colours | Metallic Burgundy Red (Gloss), Metallic Infinity Green (Gloss), Moondust Blue (Matt) |
| Sizes | L, M, S, XL, XS |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446975561, 8434446975578, 8434446975585, 8434446975592, 8434446975608, 8434446975615, 8434446975639, 8434446975646, 8434446975653, 8434446975660, 8434446975677, 8434446975684, 8434446975691, 8434446975707, 8434446975714 |
| SKUs / Part Numbers | T40343RI, T40343RP, T40343RQ, T40348RI, T40348RP, T40348RQ, T40353RI, T40353RP, T40353RQ, T40356RI, T40356RP, T40356RQ, T40358RI, T40358RP, T40358RQ |
| offset | 51 |
| wheelbase | 1021 |
| head_angle | 71 |
| frame_reach | 378 |
| frame_stack | 535 |
| toptube_length | 521 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 435 |
| head_tube_length | 109 |
| seat_tube_length | 430 |
| front_fork_length | 400 |
| stand_over_height | 738 |
| bottom_bracket_drop | 70 |
| bottom_bracket_height | 281 |