T24403PD
8434446954634
The OCCAM LT H30 S Metallic Cinnamon (Matt) - Black (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
ADVENTURE²
The no compromise trail machine. Whether you're chasing flow and speed or seeking out the roughest descents, there's an Occam for you.
LOCKR
Enjoy the advantages of our updated LOCKR with easier access than ever. Store tools, lunch or even a jacket easily behind the water bottle mount ready for easy access.
SECOND SKIN
Occam is ready for a tough life and the replaceable vinyl protection helps keep the paintwork looking
new for longer.
HEADSET ADJUST
The headset angle is easily adjustable using the offset headset cup. The possibility of regulating +/- 0.75º allows you to slip into a more slack position for steeper tracks or more aggressive runs.
PROGRESSIVE TRAIL SUSPENSION
150mm of rear travel matched to a 160mm fork, with a progressive leverage curve, means Occam LT is at home on the rowdiest trails.
QUICK FLIP ADJUST
In less than 15 seconds, you can choose between the High and Low positions, giving a change of 8 mm in the bottom bracket height and
0.5° in the headtube.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size S, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 36 Float AWL HD Sport 160 Rail QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Minion 2,50" DHF 60TPI Rigid EXO/TR |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano MT420 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | FSA, FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC30, Rise20, Width 800 |
| Stem | OC, OC Mountain Control MC20, 0º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal 2058 DRN |
| Colours | Metallic Cinnamon (Matt) - Black (Gloss), Spaceship Green - Acid Gum (Gloss), Tanzanite (Matt-Gloss) |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446954634, 8434446954641, 8434446954658, 8434446954665, 8434446954672, 8434446954689, 8434446954696, 8434446954702, 8434446954719, 8434446954726, 8434446954733, 8434446954740 |
| SKUs / Part Numbers | T24403PD, T24403PE, T24403PF, T24405PD, T24405PE, T24405PF, T24407PD, T24407PE, T24407PF, T24409PD, T24409PE, T24409PF |