T23403PG
8434446974199
The LAUFEY H10 S Digital Lavender - Acid Gum (Gloss) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
MASTER OF FUN
Riding a hardtail is a choice, not a compromise. When you throw a leg over Laufey you've already decided to squeeze every last drop of fun from each ride.
STEEP 'N' DEEP
Thanks to the uninterrupted, short and straight seat tube Laufey has space for fully inserting long travel dropper posts on all sizes.
BIG FORKS
The long travel 140mm fork matches Laufey's fun loving nature, letting you push hard even when things get rough.
BURLY TIRE CLEARANCE
Laufey's carefully shaped chainstays offer plenty of clearance for 2.6" tires.
INTERNAL CABLES
The internal cable routing guides cables through the downtube and chainstays to ensure no rubbing or rattling.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size S, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Fox 34 Float AWL Sport 140 Rail QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | MAXXIS, Maxxis Dissector 2.60" 60 TPI Exo TLR |
| Wheels | ORBEA, Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano M6100 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | SHIMANO, Shimano MT512 32t |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ACROS, Acros Alloy 1-1/8 - 1-1/2" Integrated |
| Handlebar | OC, OC Mountain Control MC30, Rise20, Width 800 |
| Stem | ORBEA, Alloy 3D forged, 35mm interface, -7º |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal 2058 DRN |
| Colours | Digital Lavender - Acid Gum (Gloss), Metallic Cinnamon (Matt) - Black (Gloss), Smooth Silver (Matt) - Titanium (Gloss) |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446974199, 8434446974205, 8434446974212, 8434446974229, 8434446974236, 8434446974243, 8434446974250, 8434446974267, 8434446974274, 8434446974281, 8434446974298, 8434446974304 |
| SKUs / Part Numbers | T23403PG, T23403PH, T23403PI, T23405PG, T23405PH, T23405PI, T23407PG, T23407PH, T23407PI, T23409PG, T23409PH, T23409PI |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1181.8 |
| head_angle | 64 |
| frame_reach | 427 |
| frame_stack | 633 |
| toptube_length | 572 |
| seat_tube_angle | 77 |
| chainstay_length | 440 |
| head_tube_length | 95 |
| seat_tube_length | 380 |
| front_fork_length | 554 |
| stand_over_height | 440 |
| bottom_bracket_drop | 65 |
| bottom_bracket_height | 310 |