T21803F8
8434446960161
The ALMA M-LTD S Cobalt Blue (Gloss) - Carbon Raw (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
PURE ESSENCE
Performance becomes an obsession you feel in your body and soul. Feather-light and lightning-quick, Alma is packed with technology to let you take it further and faster.
X-FADER
Acting as a micro damper, the seat tube design provides more vertical compliance, fading away vibrations and impacts, providing comfort, control and reducing fatigue.
ORBEA CARBON
The most technologically advanced carbon construction available to make the best frame possible. A complex and meticulous process that results in better riding behaviour. This painted size medium frame without hardware weighs 1.080 grams.
110MM FORK
Alma's geometry is designed to work with a 110mm fork, hitting the sweet spot of bump-absorption and low weight.
OQUO WHEELS
MP30 LTD and MP30 TEAM wheels built around the ultimate OQUO proprietary hubs take Alma's performance to the next level.
INTEGRATED HANDLEBAR
The brand new integrated carbon cockpit weighs 265 grams and provides more control and improved SIC integration for up to three cables. Available in 760 mm width, -17º stem angle, and 75 or 90 mm stem length, with our integrated computer mount.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size S, MEN, Carbon, OMR |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | RockShox SID SL Ultimate 110 DebonAir+ RL 3-Position 15X110 |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 |
| Tyres | PIRELLI, Pirelli Scorpion XC RC 2.40" 120TPI ProWall/TLR |
| Wheels | OQUO, Oquo Mountain Performance MP30LTD |
| Shifters | SRAM, Sram AXS Pod Ultimate |
| Front Brake | SH, Sram Motive Ultimate A2 4 piston Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | SRAM, Sram XX SL Eagle Dub Black 34t |
| Chain | SRAM, Sram XX-SL Eagle 12-Speed |
| Headset | ORBEA, Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Handlebar | OC, OC Mountain Performance MP10 Carbon, Cockpit, Width 760 |
| Seatpost | OC, OC Performance XP10 Carbon Seatpost, 31,6mm, Setback 0 |
| Saddle | PROLOGO, Prologo Nago R4 carbon rails size 137mm |
| Colours | Cobalt Blue (Gloss) - Carbon Raw (Matt), Diamond Carbon View (Matt), Mars Red (Matt) - Metallic Burgundy Red (Gloss), Seaweed Carbon View (Matt-Gloss) |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446960161, 8434446960178, 8434446960185, 8434446960192, 8434446960215, 8434446960222, 8434446960239, 8434446960246, 8434446960260, 8434446960277, 8434446960284, 8434446960291, 8434446960314, 8434446960321, 8434446960338, 8434446960345 |
| SKUs / Part Numbers | T21803F8, T21803F9, T21803FA, T21803FB, T21805F8, T21805F9, T21805FA, T21805FB, T21807F8, T21807F9, T21807FA, T21807FB, T21809F8, T21809F9, T21809FA, T21809FB |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1113 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 405 |
| frame_stack | 618.5 |
| toptube_length | 564 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 425 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 390 |
| front_fork_length | 520 |
| stand_over_height | 794 |
| bottom_bracket_drop | 65 |
| bottom_bracket_height | 315 |