T20214RA
8434446971853
The ONNA 27 40 XS Burning Red (Gloss) - Black (Matt) is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
IT STARTS HERE
A lifetime of mountain biking begins with a first.
HYDRAULIC DISC BRAKES
Post mount 160mm hydraulic disc brakes on every Onna.
QUICK RELEASE AXLES
Onna comes with QR axles as standard.
INTERNAL CABLE ROUTING
Internal Cable Routing is carefully guided along the best path behind the headtube with no rub or rattle.
DROPPER POST READY
Onna is fully compatible with internally routed 27.2mm dropper posts, so you will be ready for whatever trails the future holds.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size XS, MEN, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 27 |
| Wheel Size | Rear 27 |
| Fork | SR Suntour XCT 30 Coil 100mm QR |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 9 |
| Tyres | KENDA, Kenda Booster 2.40" 30TPI |
| Pedals | VP |
| Wheels | UNKNOWN, WH 2.1, Alloy, 27,5", 32H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Cues SL-U4000 |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Forged alloy, 32t |
| Chain | KMC, KMC eGlide |
| Headset | ORBEA, 1"-1/2 Semi-Integrated |
| Handlebar | ORBEA, Alloy, 31.8mm, Flat, 740mm, Sweep 9 |
| Stem | ORBEA, Alloy, 7º |
| Seatpost | UNKNOWN, SP 0.6, Alloy, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | FORTUNE, Fortune QF-3091 |
| Colours | Burning Red (Gloss) - Black (Matt), Ivory White (Gloss) - Navy Blue (Matt), Tanzanite (Matt) - Silver (Gloss) |
| Sizes | S, XS |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 8434446971853, 8434446971921, 8434446971990, 8434446972065, 8434446972133, 8434446972201 |
| SKUs / Part Numbers | T20214RA, T20214RD, T20214RF, T20215RA, T20215RD, T20215RF |
| offset | 42 |
| wheelbase | 1049 |
| head_angle | 68 |
| frame_reach | 365 |
| frame_stack | 582 |
| toptube_length | 526 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 430 |
| head_tube_length | 95 |
| seat_tube_length | 350 |
| front_fork_length | 498.9 |
| stand_over_height | 668 |
| bottom_bracket_drop | 45 |
| bottom_bracket_height | 312 |