U00520J1
8434446118364
The KIMU 20 H10 U Acid Gum is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
START SMALL. RIDE BIG
It starts small. A seed of passion in a world that still feels enormous. A wobble, a laugh, a scraped knee, and it begins to grow. You look back to make sure they are right behind you. Until one day you no longer need to. And you realise this was never just about the ride. It was about how challenge and curiosity slowly became character and confidence.
PERSONALIZED PROTECTION
Thoughtful details like a signature nameplate, charming frame protectors and colorful matching stickers let riders make the bike their own while keeping it protected.
GROWING STEM
Kimu features a stem that can be lengthened from 40 to 55 mm using an easily installable spacer. This extends the usable life of the bike and helps maintain a proper fit as riders grow.
SMALL HAND GRIPS
Slim grips make it easier to hold on tight and steer securely. The enlarged bar ends are safer than straight grips.
CARBON PARTS
A carbon rigid fork and seatpost reduce weight and absorb trail vibrations, supporting comfort and precision.
A COMPLETE WHEEL
Every part of the wheel is taken into consideration to make up the complete package: puncture-resistant TPU tubes, lightweight rotors and tires, and optimized hubs and rims with fewer spokes.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, BOYS, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 20 |
| Wheel Size | Rear 20 |
| Fork | Orbea Kimu Carbon |
| Gears | NON, Unknown, 8 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Rocket Ron Perf Foldable, 20x2.25 |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 24c, 24H |
| Shifters | MICROSHIFT, Microshift M6185 8S |
| Front Brake | SH, Shimano MT410 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Alloy, 28t, 115mm |
| Chain | KMC, KMC X8 |
| Headset | ORBEA, 1"-1/2 Semi-Integrated |
| Handlebar | UNKNOWN, MTB handlebar, Alloy, 31,6, Width 580 |
| Stem | UNKNOWN, MTB custom stem, Alloy, +15mm Spacer |
| Seatpost | UNKNOWN, SP 0.2 Carbon, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | UNKNOWN, SD 0.3 214x141mm |
| Mudguards | ORBEA |
| Colours | Acid Gum, Cobalt Blue, Metallic Sun Set |
| Sizes | U |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 8434446118364, 8434446118371, 8434446118388 |
| SKUs / Part Numbers | U00520J1, U00520J3, U00520J4 |
| offset | 30 |
| wheelbase | 845 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 320 |
| frame_stack | 405 |
| toptube_length | 432 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 335 |
| head_tube_length | 95 |
| seat_tube_length | 270 |
| front_fork_length | 325 |
| stand_over_height | 510 |
| bottom_bracket_drop | 30 |
| bottom_bracket_height | 230 |