U00216J1
8434446118319
The KIMU 16 U Acid Gum is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
START SMALL. RIDE BIG
It starts small. A seed of passion in a world that still feels enormous. A wobble, a laugh, a scraped knee, and it begins to grow. You look back to make sure they are right behind you. Until one day you no longer need to. And you realise this was never just about the ride. It was about how challenge and curiosity slowly became character and confidence.
FROM BALANCE TO PEDALING
Kimu 16 starts as a balance bike. After learning to coast and brake, the balance bike seamlessly transforms into a pedal bike with short cranks for natural pedaling.
PERSONALIZED PROTECTION
Thoughtful details like a signature nameplate, charming frame protectors and colorful matching stickers let riders make the bike their own while keeping it protected.
FULLY-COVERED CHAIN GUARD
The chain is fully enclosed by a lightweight guard. This protects it from dirt and wear, while also keeping clothes and little fingers out of harm?s way.
SECOND SEAT POST
Kimu 16 includes a second, longer seatpost that extends the bike?s lifespan as the rider grows, supporting a great fit through every stage of early riding.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, BOYS, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 16 |
| Wheel Size | Rear 16 |
| Fork | Orbea Kimu |
| Gears | NON, Unknown, 0 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Billy Bonkers Perf, 16x2.00 |
| Pedals | VP |
| Wheels | UNKNOWN, WH 1.2, Alloy, 16", 16H |
| Front Brake | SH, Clarks M2 Hydraulic Disc w/Kids Lever, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | UNKNOWN, Steel, 28t, 90mm |
| Chain | KMC, KMC Single-Speed |
| Headset | ORBEA, 1"-1/2 Semi-Integrated |
| Handlebar | UNKNOWN, Integrated Bar and Stem Alloy, Cockpit, Width 500, Ø19 grips |
| Saddle | UNKNOWN, SD 0.2 272x200mm w/SP 27,2x230mm, w/handle |
| Mudguards | ORBEA |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 8434446118319, 8434446118326 |
| SKUs / Part Numbers | U00216J1, U00216J2 |
| offset | 25 |
| wheelbase | 720 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 275 |
| frame_stack | 337 |
| toptube_length | 378 |
| seat_tube_angle | 73 |
| chainstay_length | 290 |
| head_tube_length | 90 |
| seat_tube_length | 195 |
| front_fork_length | 259 |
| stand_over_height | 414 |
| bottom_bracket_drop | 25 |
| bottom_bracket_height | 177 |