U01227J3
8434446118494
The KIMU 27 H10 U Cobalt Blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
START SMALL. RIDE BIG
It starts small. A seed of passion in a world that still feels enormous. A wobble, a laugh, a scraped knee, and it begins to grow. You look back to make sure they are right behind you. Until one day you no longer need to. And you realise this was never just about the ride. It was about how challenge and curiosity slowly became character and confidence.
GROWING STEM
Kimu features a stem that can be lengthened from 40 to 55 mm using an easily installable spacer. This extends the usable life of the bike and helps maintain a proper fit as riders grow.
PERSONALIZED PROTECTION
Thoughtful details like a signature nameplate and two sets of frame protectors let riders make the bike their own while keeping it protected.
HIGH-PERFORMANCE AIR FORK
Air suspension forks provide controlled, responsive support on rougher trails. Improved traction helps maintain composure as terrain becomes more technical.
LOW PRESSURE OC MC22 DROPPER
The MC22 uses lower internal pressure for easy activation and saddle height control. It lengthens as the rider grows, maintaining proper function and fit over time. Initially with 100 mm of travel installed, expandable to 125 mm.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, BOYS, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 27 |
| Wheel Size | Rear 27 |
| Fork | Marzocchi Bomber Z2 110 QR15x110 |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Wicked Will Evo TLE, 27x2.40 Super Race, Speed Grip, Addix, Black |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 26c, 28H |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Deore M6100 I-Spec EV |
| Front Brake | SH, Shimano M6100 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Alloy, 30t, 155mm |
| Chain | SHIMANO, Shimano M6100 |
| Headset | ACROS, Acros Alloy 1-1/8 - 1-1/2" Integrated |
| Handlebar | UNKNOWN, MTB handlebar, Alloy, 31,6 Width 680 |
| Stem | UNKNOWN, MTB custom stem, Alloy, +15mm Spacer |
| Seatpost | OC, OC Mountain Control MC22, 31.6mm, Dropper, Low load |
| Saddle | UNKNOWN, SD 0.4 234x138mm |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 8434446118494, 8434446118517, 8434446118531 |
| SKUs / Part Numbers | U01227J3, U01227J4, U01227J5 |
| offset | 44 |
| wheelbase | 1088 |
| head_angle | 66 |
| frame_reach | 390 |
| frame_stack | 582 |
| toptube_length | 543 |
| seat_tube_angle | 75 |
| chainstay_length | 420 |
| head_tube_length | 90 |
| seat_tube_length | 330 |
| front_fork_length | 514 |
| stand_over_height | 683 |
| bottom_bracket_drop | 45 |
| bottom_bracket_height | 303 |