U00824J3
8434446118425
The KIMU 24 H10 U Cobalt Blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
START SMALL. RIDE BIG
It starts small. A seed of passion in a world that still feels enormous. A wobble, a laugh, a scraped knee, and it begins to grow. You look back to make sure they are right behind you. Until one day you no longer need to. And you realise this was never just about the ride. It was about how challenge and curiosity slowly became character and confidence.
GROWING STEM
Kimu features a stem that can be lengthened from 40 to 55 mm using an easily installable spacer. This extends the usable life of the bike and helps maintain a proper fit as riders grow.
CARBON PARTS
A carbon rigid fork and seatpost reduce weight and absorb trail vibrations, supporting comfort and precision.
PERSONALIZED PROTECTION
Thoughtful details like a signature nameplate and two sets of frame protectors let riders make the bike their own while keeping it protected.
SHORT-CAGE DERAILLEURS
Short derailleur cages stay tucked in close to the bike, increasing ground clearance and reducing exposure to impacts even with smaller wheels.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, UNI, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 24 |
| Wheel Size | Rear 24 |
| Fork | Orbea Kimu Carbon |
| Gears | NON, Unknown, 9 |
| Tyres | SCHWALBE, Schwalbe Rocket Ron Perf Foldable, 24x2.35 |
| Pedals | VP |
| Wheels | ORBEA, Alloy, 24c, 24H |
| Shifters | MICROSHIFT, Microshift M6195 9S |
| Front Brake | SH, Shimano MT410 Hydraulic Disc, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Alloy, 28t, 140mm |
| Chain | KMC, KMC eGlide |
| Headset | ORBEA, 1"-1/2 Semi-Integrated |
| Handlebar | UNKNOWN, MTB handlebar, Alloy, 31,6, Width 620 |
| Stem | UNKNOWN, MTB custom stem, Alloy, +15mm Spacer |
| Seatpost | UNKNOWN, SP 0.2 Carbon, 27.2mm, Setback 0 |
| Saddle | UNKNOWN, SD 0.4 234x138mm |
| Mudguards | ORBEA |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 8434446118425, 8434446118432, 8434446118456 |
| SKUs / Part Numbers | U00824J3, U00824J4, U00824J5 |
| offset | 30 |
| wheelbase | 957 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 370 |
| frame_stack | 461 |
| toptube_length | 498 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 380 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 320 |
| front_fork_length | 460 |
| stand_over_height | 568 |
| bottom_bracket_drop | 45 |
| bottom_bracket_height | 267 |