U00724J3
8434446118395
The KIMU 24 H20 U Cobalt Blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
START SMALL. RIDE BIG
It starts small. A seed of passion in a world that still feels enormous. A wobble, a laugh, a scraped knee, and it begins to grow. You look back to make sure they are right behind you. Until one day you no longer need to. And you realise this was never just about the ride. It was about how challenge and curiosity slowly became character and confidence.
GROWING STEM
Kimu features a stem that can be lengthened from 40 to 55 mm using an easily installable spacer. This extends the usable life of the bike and helps maintain a proper fit as riders grow.
LOW-STACK SEATPOST
A low stack height helps reduce standover and supports a stable, approachable riding position
PERSONALIZED PROTECTION
Thoughtful details like a signature nameplate and two sets of frame protectors let riders make the bike their own while keeping it protected.
SHORT-CAGE DERAILLEURS
Short derailleur cages stay tucked in close to the bike, increasing ground clearance and reducing exposure to impacts even with smaller wheels.
A COMPLETE WHEEL
Every part of the wheel is taken into consideration to make up the complete package: puncture-resistant TPU tubes, lightweight rotors and tires, and optimized hubs and rims with fewer spokes.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size U, UNI, Aluminium, HYDRO |
| Wheel Size | Front 24 |
| Wheel Size | Rear 24 |
| Fork | Orbea Kimu |
| Gears | NON, Unknown, 8 |
| Tyres | KENDA, Kenda Booster K1277 24x2.20" 30TPI |
| Pedals | VP |
| Wheels | UNKNOWN, WH 2.0, Alloy, 24", 28H |
| Shifters | MICROSHIFT, Microshift M6185 8S |
| Front Brake | SH, Clarks M2 Hydraulic Disc w/Kids Lever, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | ORBEA, Alloy, 28t, 140mm |
| Chain | KMC, KMC X8 |
| Headset | ORBEA, 1"-1/2 Semi-Integrated |
| Handlebar | UNKNOWN, MTB handlebar, Alloy, 31,6, Width 620 |
| Stem | UNKNOWN, MTB custom stem, Alloy, +15mm Spacer |
| Seatpost | UNKNOWN, Seatpost 27,2x305mm, Alloy, SB0, Low Stack rails |
| Saddle | UNKNOWN, SD 0.4 234x138mm |
| Mudguards | ORBEA |
| Colours | Aloha Green, Cobalt Blue, Metallic Sun Set |
| Sizes | U |
| Brand | Orbea |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 8434446118395, 8434446118401, 8434446118418 |
| SKUs / Part Numbers | U00724J3, U00724J4, U00724J5 |
| offset | 30 |
| wheelbase | 957 |
| head_angle | 67 |
| frame_reach | 370 |
| frame_stack | 461 |
| toptube_length | 498 |
| seat_tube_angle | 74 |
| chainstay_length | 380 |
| head_tube_length | 100 |
| seat_tube_length | 320 |
| front_fork_length | 460 |
| stand_over_height | 568 |
| bottom_bracket_drop | 45 |
| bottom_bracket_height | 267 |