5329466
197216105114
The 2025 Supercaliber SLR 9.9 XX Flight Attendant Gen 2 XL LAVENDER HAZE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Supercaliber SLR 9.9 Flight Attendant Gen 2 is an ultralight XC mountain bike built with the top components for race day. Its SLR Mountain Carbon frame is as light as it is meticulous, with a high modulus lay-up that gives you all the stiffness you crave and none of the weight. Its equipped with a 110 mm fork and 80 mm IsoStrut shock with Flight Attendant tech that delivers free speed with non-stop suspension adjustments as you ride. It's all topped off with carbon wheels, a carbon cockpit and SRAM's lightest wireless direct-mount transmission. You. Need. Speed. You want the lightest and fastest cross-country race bike you can find, with tech thats been proven on the world stage. You want to sprint up climbs and hammer to the finish, and let your bike do the thinking for you with 110 mm front and 80 mm of IsoStrut rear suspension with RockShox Flight Attendant. From wheels to cockpit, you crave carbon and you want the most meticulous high-mod carbon lay-up Trek offer on a mountain bike. A featherweight, high-modulus SLR OCLV Mountain Carbon frame with modern XC geometry. 110 mm of front suspension from a RockShox SID SL Ultimate fork with DebonAir spring and Charger Race Day damper, and 80mm of IsoStrut rear suspension from a RockShox SIDLuxe shock “ all with Flight Attendant tech. An ultralight, fully wireless SRAM XX SL AXS 12-speed electronic transmission, Bontrager Kovee RSL carbon wheels, carbon Bontrager RSL Integrated bar/stem combo, RockShox Reverb AXS wireless dropper post and SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc brakes. The Supercaliber SLR 9.9 Flight Attendant Gen 2 is bred for racing and comes from a pedigree of champions. You get Trek's top carbon XC full-suspension frame dripping with carbon components and SRAMs lightest fully-wireless groupset, and RockShox Flight Attendant suspension that automatically adjusts to how and where youre riding, so you can gain free speed.
Free UK mainland deliver on accessory orders over £50
Free UK delivery on bikes above £1000
£25 Bike delivery under £1000
Highlands and Islands bike delivery from £150
**We are currently not shipping outside of the UK**
| Frame | Size XL, SLR OCLV Mountain Carbon, IsoStrut, UDH, 80 mm travel SLR OCLV Mountain Carbon, IsoStrut, UDH, 80mm travel |
| Fork | RockShox SID SL Ultimate, Flight Attendant Race Day damper, Stealth DebonAir spring, tapered steerer, 44 mm offset, Boost110, 15 mm Maxle Stealth, 110 mm travel RockShox SID SL Ultimate, Flight Attendant Race Day da |
| Wheel Size | Front 29 / Rear 29 |
| Wheels | Bontrager Kovee RSL, OCLV Mountain Carbon, Tubeless Ready, CentreLock, Boost110, 15 mm thru axle, 29" Bontrager Kovee RSL, OCLV Mountain Carbon, Tubeless Ready, CentreLock, Boost148, 12 mm thru axle, 29" |
| Tyres | Pirelli Scorpion XC, Tubeless-Ready, Team Edition Pro Wall, aramid bead, 120 tpi, 29x2.20" |
| Shifter | SRAM AXS pod SRAM AXS pod |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL Eagle AXS, T-Type |
| Crank | SRAM XX SL, Flight Attendant, DUB Wide, 34T alloy ring, 55 mm chainline, 175 mm length SRAM DUB, 92 mm, PressFit // SRAM DUB, 92 mm, PressFit |
| Cassette | SRAM Eagle XS-1299, T-Type, 10-52, 12-speed |
| Chain | SRAM XX Eagle, T-Type, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc // SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc // SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc SRAM CentreLine X, CentreLock, round edge, 160 mm Max brake rotor size |
| Rear Brake | SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc // SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc // SRAM Level Ultimate 4-piston hydraulic disc SRAM CentreLine X, CentreLock, round edge, 160 mm Max brake rotor size |
| Handlebar | Bontrager RSL Integrated handlebar/stem, OCLV Carbon, 0 mm handlebar rise, 750 mm width, -13-degree stem rise, 90 mm length |
| Grips | ESI Chunky |
| Headset | FSA IS-2, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 150 mm travel, wireless, 31.6 mm, 440 mm length |
| Saddle | Aeolus RSL, carbon rails, 145 mm width |
| Weight | 10.11 kg |
| Colours | ARGENT DRIZZLE, DEEP SMOKE, LAVENDER HAZE, NAVY CARBON SMOKE BLUE/SLATE GREY/GLOWSTICK GREEN, RED SMOKE/DRIZZLE |
| Sizes | L, M, ML, S, XL |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 197216105114, 197216105145, 197216105190, 197216105213, 197216105220, 197216105251, 197216105275, 197216105282, 197216105305, 197216105329, 197216105350 |
| SKUs / Part Numbers | 5327318, 5327321, 5327323, 5327325, 5327326, 5327328, 5327331, 5327332, 5329458, 5329463, 5329466 |